Veepaastumine 7 päeva - water fast

Minu 7-päevane veepaastumine ehk “water fast”

Seekord tuleb pisut blogi teemaväline video ja jutt, aga soovisin oma kogemuse mälestuseks salvestada. Nimelt, otsustasin esitada endale sügise alguses väljakutse loobuda 7 päevaks igasugusest toidust ning tarbida ainult puhast vett. Eesti keeles nimetatakse seda veepaastumiseks, inglise keeles water fast.

Oma kogemustest muljetangi järgnevas videos.

 

Veepaastumine 7 päeva

Paastumisi on igasuguseid. Küll tehakse neid õlide, mahlade, puuviljade, smuutide ja muuga. Perioodid on loomulikult erinevad samuti. Mind isiklikult inspireeris veepaastumist tegema ühe kunagise trennikaaslase postitus, kus ta samuti tegi 7 päeva veepaastumist, ei söönud midagi, absoluutselt mitte midagi, ei tarbinud ühtegi kalorit, jõi ainult puhast vett. See tundus niivõrd väljakutsuv mõte, et hakkasin selle kohta lähemalt uurima. Sain teada väga palju, nii ekspertide kui ka tavaliste inimeste kogemuste põhjal.

Selle 7 päevase veepaastumisega soovisin ma eelkõige proovile panna oma tahtejõu, iseloomu, õppida ennast ja oma keha paremini tundma. Ja seda kõike teha vaid 7 päevaga, pannes end sellisesse ekstreemsemasse olukorda… see kõik tundus seda väärt olevat. 7 päeva on lihtsalt nii lühike aeg, et enda kohta teada saada nii palju.

Mida siis veepaastumine õigemini tähendab?

Mõned teevad veepaastumist mõningate toidulisanditega, mõni sööb kõrvale päevas ühe õuna näiteks. On erinevaid viise, et see ekstreemne ettevõtmine endale mõnusamaks teha. Perioodid on samuti väga erinevad. Alustatakse tavaliselt 3 päevaga. Mõni teeb 5 päeva. Mulle tundus aga, et 7 päeva on see, mis on tõsiselt väljakutsuv, sest 7 päeva paastuda ehk tegelikult ikkagi konkreetselt nälgida, see tundus tõsise katsumusena. Nii ma jäingi seitsme päeva juurde. Mõned hullud teevad seda muidugi lausa kuu aega ja pikemalt, aga see on juba liigagi ekstreemne, ning selleks peab olema väga konkreetne põhjus.

Ehk siis:

 • Ei söö mitte midagi
 • Ei tarbi ühtegi kalorit
 • Ei sega vee sisse sidrunimahla, toidulisandeid ega midagi muud
 • AINULT PUHAS VESI!!!!! (mineraalvesi, Evian, Borjomi)
 • 2-3 või lausa 4 liitrit päevas
 • and that’s it!!!

Sellel perioodil keha puhastub kõigest: mürkidest, jääkainetest, haigustest, viirustest, mikroobidest jne jne, kogu puhastuse protsess on naturaalne. Seega, lisaainete tarbimine tähendab seda, et sa siiski segad seda naturaalset protsessi. Soovitatakse isegi loobuda näo meikimisest, deodorantidest, parfüümidest, kreemidest, sest nendes kõigis on kemikaale, mis läbi naha organismi imenduvad. Selline veepaastumine on muidugi aastatuhandeid vana, ei ole midagi uut. Aga mulle isiklikult tundub, et viimasel ajal on sellest hakatud rohkem rääkima.

Veepaastumise eeltöö ja ettevalmistus

Eeltöö osas lugesin mitmeid artikleid, vaatasin YouTube videosid. Sealt saingi palju detaile, mida ja kuidas teha. Enne paastumist sõin kergelt, lasin organismil puhata, puhastuda, et paastumisele minek ei oleks järsk kukkumine. Hoolitsesin selle eest, et külmkapp oleks tühi, et ei tekiks ahvatlusi. Varusin hulganisti vett (EVIAN ja soolaka maitse pärast vahelduseks jõin ka BORJOMI vett). Kindlasti tuleks igal päeval midagi aktiivset teha. Mina isiklikult tegin üsna palju tööd. Kuna vaim oli ergas ja pea töötas eriti hästi, siis tegin vahel 12-tunnised tööpäevad. Liikusin väljas ringi, käisin jooksmas, võimlesin, kahel päeval käisin golfi mängimas ja saunas. Füüsilise koormusega siiski ei tasu üle pingutada, sest nii kaob liiga palju energiat.

Veepaastumise 1-3 päev

Esimene, teine ja kolmas päev olid ühed raskemad. Tulid välja kõik need tüüpilised nälja sümptomind, pea käis ringi, pea tuikas natuke, nõrkuse tunne, kõht tõmbus kokku ja tunda oli kõrvetisi. Mõte oli loomulikult tihtipeale toidul. Tuli lihtsalt tarbida piisavalt vett, et sellest kõigest üle saada.

Veepasatumise 4 päev oli üllatav

Kui kolmandal päeval magama läksin, siis ei osanud oodata, et järgmisel päeval end nii hästi tunnen. Tühjakõhu tunne oli kadunud. Selline tunne, et keha oli leppinud olukorraga ning “mängis” kaasa. Tundsin end suurepäraselt. Mõnus kerge tunne oli, vaim oli puhanud ja värske.

Neljandal veepaastumise päeval juhtus ka see, millest kirjandus on rääkinud, seedeelunditest väljusid kõik jäägid, mis sinna olid veel jäänud. Ja see kõik oli väga vesine. See pidigi juhtuma kolmandal või neljandal päeval. Ehk toimus korralik seedeelundkonna puhastus. Kuna kaotasin palju vett, siis sellevõrra jõin ka sellel päeval kõige rohkem, 4 liitrib ma arvan.

5-6 päev

Üsna sarnased päevad. Nendel kahel päeval käisingi golfi mängimas ja saunas. Tundsin end suurepäraselt ja üha vähem mõtlesin toidule. Kuidagi harjusin juba ära, et nii ongi.

Ausaltöeldes, ma olin ja olen siiani väga üllatunud, kuidas on võimalik, et inimene tunneb end ülihästi, kui ta on tarbinud 0 kalorit 5 või 6 päeva jooksul. Mulle meenduvad kõik need filmid, kus kuskile metsa eksinud inimene on mõni päev söömata ja on suremas. Mind pani tõsiselt mõtlema, kuidas keha söögita hakkama saab.

7 päev

Minu rõõmupäev, sest motivatsioon läks jälle lakke, kuna teadsin, et homme saab süüa. Ja hea tervislik söök mulle meeldib. Üleüldse, mulle väga meeldib kulinaaria, erinevad maitseelamused jne. Seega 7 päeva maitsetut elu oli mõnus restart selleks, kuidas hinnata erinevaid maitseid. Peale sellist veepaastumist hakkad tegelikult ka hoolikamalt valima, mida ja millistes kogustes süüa tahad, igasugune jama ei taha lihtsalt suhu minna.

Paastumisele järgnev periood

Olen ülimalt rahul, et selle väljakutse endale esitasin. 7 päeva söömata ei olnud minu jaoks ausalt öeldes suur katsumus, mul läks see nädal päris kergesti tegelikult. Olen sellpärast üllatunud. Küll aga pean tunnistama, et üle pika aja tundus see nädal ühe pikemana. Tõesti, väga pikk nädal oli. Tunnen head saavutustunnet. Ma arvan, et millalgi õigel hetkel kindlasti proovin seda uuesti. Eriti nüüd, kui mul see kogemus olemas.

Peale veepaastumist soovitatakse võtta väga rahulikult. Mitte haarata prae või kommide järele, vaid lasta seedeelundkonnal mõnusalt harjuda sellega, et taaskord hakkavad toitained tulema. Hautatud juurviljad, püreesupid, puljongid. Kergesti seeditavad toidud.

Hurraaaa!!! Väga lahe elamus oli! Ei saa öelda, et soovitan kõikidele : ) aga igatahes, kes tahab oma tahtejõudu ja iseloomu proovile panna, siis see on üks väga hea variant.

1 päev kaalusin 80,6 kg

8 päeva hommikul kaalusin 74,7 kg

2 replies
 1. Hillar
  Hillar says:

  Tänan innustava video eest.Otsin kellega paastu kogemusi jagada.Tegin paar nädalat tagasi kolme ja poole päevast praktilist paastu.Söögiks oli kodumaine õun ,vesi , piparmündi tee.Kolmanda päeva hommikul lõi kõhu lahti .See oli suur vabanemine limast mis sinna oli kogunenud.Eile tegin kuivapaastu.Ühepäevane .Hea tunne tuli tagasi.Plaanin teha pikemat paastu .5 päevane veest.Tõuke sain selleks raamat mis kingiti .Pool raamatut sai loetud siis tegin otsuse PAASTUN.

  Vasta
  • Martin Palmet
   Martin Palmet says:

   Kõlab põnevalt. Veepaastumine oli minu jaoks ainuke paastumise liik nö, mis huvi pakkus, kuna 0 kalorit ja laseb seedimisel puhata ning keha teeb oma töö. Kõik muud lahendused smuutide, õlide, puuviljade, juurviljade, ainete teema on rohkem nagu dieediprogramm. Kaloritest loobumine tundub põnev ning väljakutseks on see periood. Aga ka mina enne veepaastumist sõin vaid korra päevas, lõuna ajal, mis tegi selle ülemineku mugavamaks.

   Vasta

Jäta oma kommentaar siia

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga